Kommunen besøker 25 bedrifter på 5 dager

I løpet av den andre uken i januar skal vi møte 25 lokale bedrifter. Målet er å få innspill til kommunens nye strategi for næringsutvikling, som skal være klar i 2023.
Ordføreren på bedriftsbesøk på Kolbotn Torg

– Den nye strategien skal gi retning og innhold til kommunens næringssatsing de neste ti årene. Det er derfor av stor verdi å få innspill fra dem som driver næringsvirksomhet i Nordre Follo, sier Elisabeth Rytterager, næringsrådgiver i kommunen.

Kolbotn Torg fikk besøk mandag 10. januar: – Vi er opptatt av at senteret skal være godt tilgjengelige for kundene våre, enten de reiser kollektivt eller med bil, sier Marianne Thoresen-Larsen, senterleder ved Kolbotn Torg som eies av Citycon. I møte med ordføreren i dag, fortalte senterlederen om en positiv vekst, med 12 prosent flere besøkende i 2022 enn 2021.

Vi vil vite hva kommunen kan bidra med

Et variert utvalg av bedrifter fra mange ulike bransjer skal få besøk. Noen er små, andre er store. Noen har holdt på lenge, andre er nyetablerte – og de holder til over hele kommunen.

Vi ønsker innsikt i hvorfor bedriften er etablert her, hva slags muligheter de ser for virksomheten sin her, og hvordan de tenker at kommunen kan bidra til videre vekst og utvikling. Det er ingen forutsetning at bedriften har utstrakt dialog med kommunen i den daglige driften.

Det er kommunens næringsteam som gjennomfører alle møtene. I tillegg deltar ordfører Hanne Opdan, kommunedirektør Øyvind Henriksen og kommunalsjef for Kultur og inkludering, Anne Melsom, på noen av møtene.

5 viktige spørsmål – også til bedrifter som ikke får besøk

Vi har valgt ut fem spørsmål som vi håper kan gi gode innspill til arbeidet med næringsstrategien. Også næringsdrivende som vi ikke er avtalt møte med, er velkommen til å svare på spørsmålene.

Her er skjema for å gi kommunen dine innspill:

Gi innspill til ny næringsstrategi

Dette er spørsmålene

  1. Hva er årsaken til at bedriften ble etablert i Nordre Follo kommune (eventuelt Ski eller Oppegård dersom før sammenslåingen)?
  2. Er bedriften regelmessig i kontakt med kommunen – og i så fall om hva?
  3. Hvis du har vært i kontakt med kommunen, hvor fornøyd har du vært med denne kontakten? For eksempel: Har du fått hjelp/veiledning innen spørsmål som har etablering og drift å gjøre?
  4. Hvordan ønsker du at kommunen kan eller bør bidra til videre vekst og utvikling for din bedrift?
  5. Hva skal til for at bedriften skal kunne utvikle seg videre i Nordre Follo kommune? For eksempel: Er det noen hindringer for at bedriften kan utvikle seg her på den måten du ønsker?

Lurer du på noe?

Hvis du har spørsmål om bedriftsbesøkene eller næringsstrategien, ta gjerne kontakt med næringsrådgiver Elisabeth Rytterager på e-post: elisabeth.rytterager@nordrefollo.kommune.no eller telefon: 90 76 79 11.

Dette er bedriftene vi skal besøke

  • Advokatfirmaet Halvorsen & Co AS, Ski
  • Assa Abloy Global Solutions Norway, Ski
  • Bergmanns Ski AS, Ski
  • Coop Øst SA, Kolbotn
  • Elektroskandia Norge AS, Langhus
  • EY Skye Consulting AS, Kolbotn
  • Grevestua AS, Oppegård
  • Gårdsbutikken på Svartskog AS, Svartskog
  • Hydraulic Support AS, Kråkstad
  • Indseth Transport AS, Ski
  • Kilter AS, Langhus
  • Kolbotn Klær AS, Kolbotn
  • Kolbotn Torg (Citycon), Kolbotn
  • Läntmannen Unibake Norge, Langhus
  • Logehuset Ski AS, Ski
  • Malthe Winje Gruppen (Malthe Winje AS), Oppegård
  • Nexans Norway AS, Langhus
  • Odd Langdalen Frukt & Grønt Engros AS, Langhus
  • Rock'n roll Catering AS, Ski
  • Sicra AS, Trollåsen
  • Stasjonskafeen AS, Kråkstad
  • Sto Norge AS, Langhus
  • Svartskog Kolonial AS, Svartskog
  • The Well, Sofiemyr
  • Vikarkompaniet AS, Kolbotn
  • Zeekit AS, Trollåsen

Sist endret: 13.01.2023