Stordriftsfordeler

Gjennom stordrift kan vi bruke ressurser mer effektivt. Vi kan både redusere kostnader og få bedre kvalitet på tjenestene.

Hovedretninger

  • Digitalisering og KI: Digitalisere arbeidsprosesser og øke bruk av kunstig intelligens.
  • Optimalisere lederstruktur og organisering for å sikre kortere beslutningsveier og robuste virksomheter.
  • Utnytte stordriftsfordeler gjennom samarbeid med andre kommuner og eksterne samarbeidspartnere.

Dette krever at vi gjennomfører grundige kost/nytte vurderinger og også ser det opp mot potensial for optimalisering og endrede behov for tjenester.

Erfaringer fra norske kommuner viser at samarbeid kan redusere utgifter, styrke fagmiljøer og øke kvalitet.

Dette samsvarer også med nasjonale anbefalinger om å styrke interkommunalt samarbeid som et virkemiddel for å sikre bærekraftige tjenester innenfor strammere økonomiske rammer.

Anbefalt tiltak

Kommunale samarbeid

Helse og mestring
Tiltak 2026 2027 2027 2028
Samarbeid om samfunnshelse (1) 0 0,3 0,6 0,6

1) Et regionalt samarbeid om samfunnshelse

Stab og eiendom
Tiltak 2026 2027 2028 2029
Innkjøpssamarbeid med FIK(1) 0 0 6 6

1) Et innkjøpssamarbeid med økt innkjøpsvolum og økt kompetanse kan gi bedre priser og betingelser, og effektiv ressursbruk ved at vi kan dele på anbudsprosesser og kontraktsadministrasjon.

Muligheter

Tiltakene har et potensial, særlig fordi strammere økonomiske rammer i kommunene gir sterkere insentiver til samarbeid.

Flere kommuner har allerede vist at sammenslåing av tjenester og administrative funksjoner kan gi både kvalitets- og kostnadsgevinster.

Usikkerheter

Gjennomføringen vil kreve god endringsledelse og forutsetter at andre kommuner er åpne og villige til samarbeid. Ulike fagsystemer, prosesser og organisasjonskulturer må harmoniseres.

Det er en reell usikkerhet knyttet til omfanget av tjenester som realistisk kan deles med andre. Det samme gjelder tidsperspektivet for å realisere gevinster.

Anbefalt sum

Anbefalt sum 2026:  0 mill. kr
Anbefalt sum 2028:  6,6 mill. kr
 

Hva handler dette om?

Vi skal spare inn 243 millioner kroner de neste tre årene.

For å sikre en bærekraftig økonomi legger kommunedirektøren frem en liste med omfattende omstillings- og kuttforslag.

Omstillings- og kuttforslagene skal til endelig politisk behandling i kommunestyret 21. mai. Da bestemmer de folkevalgte hvilke av kommunedirektørens forslag vi skal gå videre med.

Vedtakene blir innarbeidet i kommunens økonomi- og handlingsplan for 2026–2029. Den blir lagt frem i slutten av oktober og blir endelig politisk vedtatt i desember.

Sist endret: 25.03.2025